Kampaņa “Nenovērsies!” aktualizē sabiedrības psihiskās veselības jautājumus

Publicēts: 15.09.2015

Jau otro gadu Veselības ministrija (VM) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) 10.septembrī, Starptautiskajā pašnāvību novēršanas dienā, uzsāk sociālo kampaņu “Nenovērsies!”. Sabiedrības aizspriedumu, uzskatu un stereotipu maiņa par psihiskās veselības jautājumiem ir ilgstošs process, tādēļ šogad kampaņas ietvaros sagatavoti jauni informatīvie materiāli, tiks organizētas lekcijas un konsultācijas, kā arī veiktas citas aktivitātes ar mērķi aktualizēt sabiedrībā psihiskās veselības jautājumus.

Starptautiskās pašnāvību novēršanas dienas tēma šogad ir “Novērst pašnāvību: pamanīt, palīdzēt un izglābt dzīvības!”. Tēma sasaucas arī ar kampaņas “Nenovērsies!” galvenajiem mērķiem – pamanīt psihisku traucējumu pazīmes, motivēt cilvēkus vērsties pēc specializētas palīdzības un nenovērsties no cilvēkiem, kuri ar šiem traucējumiem slimo.

Atklājot šī gada kampaņu “Nenovērsies!”, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Egita Pole uzsvēra: “Psihiskā veselība ir nozīmīga komponente, lai cilvēki varētu sekmīgi dzīvot un iekļauties sabiedrībā, tādejādi arī veicinot veiksmīgu sabiedrības attīstību. Statistika diemžēl parāda, ka ne vienmēr apzināmies slimības raksturu, apmērus un zinām kā izturēties, kur meklēt palīdzību. Tieši tādēļ Veselības ministrija atbalsta multidisciplināru pieeju kas sevī ietver gan veiksmīgi uzsāktās izglītošanas kampaņas turpināšanu, gan arī sadarbību ar ģimenes ārstiem un psihiatriem veiksmīga ārstēšanas modeļa attīstīšanā. Vienlaikus arī jāuzsver, ka psihiskā veselība ir viena no četrām prioritārajām jomām, kurās paredzēti būtiski Eiropas struktūrfondu ieguldījumi, kas tieši būs vērsti uz visaptverošas sistēmas izveidošanu pacientu veiksmīgai ārstēšanai un rehabilitācijai.”.

Kampaņas ietvaros sagatavots un kampaņas mājaslapā www.nenoversies.lv pieejams īpašs informatīvais materiāls – e-grāmata, kurā ir iekļauti gan praktiski padomi, kā motivēt cilvēkus vērsties pēc palīdzības, gan citi būtiski ar saskarsmi, komunikāciju un sadzīvi saistīti aspekti. Tāpat kampaņas atklāšanas preses konferencē tika prezentēts infografiks “Pašnāvības: fakti un mīti”, kur papildus pašnāvību jomas aktuālākās statistiskās informācijas vizualizācijai kliedēti biežākie ar pašnāvībām saistītie mīti.

SPKC Psihiskās veselības veicināšanas nodaļas vadītājs Toms Pulmanis atklāj: “Noslēdzoties kampaņai pagājušajā gadā, secinājām, ka sabiedrībā vērojama izteikta interese par psihiskās veselības jautājumiem – par to liecināja gan ievērojamais mājaslapas www.nenoversies.lv apmeklējumu skaits, gan pieteikumu skaits uz lekcijām uzņēmumos un konsultācijām. Šogad mums ir iespēja veiksmīgi iesākto turpināt – sabiedrības aizspriedumi un uzskati nemazināsies vienas dienas laikā – šajā jomā ļoti būtisks ir ilgstošs un mērķtiecīgs darbs”.

Kampaņas “Nenovērsies!” ietvaros plānota virkne pasākumu: tiks organizētas lekcijas Latvijas lielākajos uzņēmumos un iestādēs, laika posmā no 5. līdz 9.oktobrim būs iespēja saņemt aptuveni 80 bezmaksas konsultāciju pie ārstiem-psihoterapeitiem, kā arī līdz novembra beigām plānotas vēl vairākas citas kampaņas aktivitātes, par kurām būs iespēja uzzināt būtiski uzlabotajā kampaņas mājaslapā www.nenoversies.lv.

Pētījumu dati liecina, ka būtiska daļa iedzīvotāju ar psihiskiem traucējumiem pēc palīdzības nevēršas, piemēram, depresijas gadījumā slimības diagnosticēšanu vai ārstēšanu aptaujas anketās atzīmējuši tikai trešdaļa no Latvijas 15-64 gadus vecajiem iedzīvotājiem, kuriem tā būtu nepieciešama. Diemžēl psihiski traucējumi (īpaši depresija) ir būtisks pašnāvību riska faktors, kurās Latvijā vidēji ik dienu iet bojā viens cilvēks.

Kā norāda Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs, Latvijas Psihiatru asociācijas viceprezidents, Prof. Elmārs Rancāns: “Statistika rāda, ka ik gadu katrs piektais Latvijas iedzīvotājs saskaras ar kādu no psihiskajām saslimšanām, taču diemžēl mūsu sabiedrībā arvien ir daudz cilvēku, kuri pat slimības aizdomu gadījumā nevēršas pie sertificēta speciālista. Biežākie iemesli tam ir bailes, dažādi stereotipi un aizspriedumi, kas radušies informācijas trūkuma rezultātā. Tāpēc tas ir visu mūsu kopīgais uzdevums – izglītot sabiedrību, būt vērīgiem un pamanīt slimību simptomus mūsu līdzcilvēkos.”

Viens no kampaņas mērķiem ir mazināt aizspriedumus pret cilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem. Ar šiem jautājumiem bieži saskaras arī dienas centri un citas organizācijas, kas ikdienā strādā ar cilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem. “Sabiedrības attieksme pamazām mainās. Taču joprojām psihiski slimās personas un personas ar garīgās attīstības traucējumiem ir viena no sabiedrībā mazāk aizsargātajām grupām, kurai stigmatizācijas dēļ ir īpaši grūti aizstāvēt savas tiesības un intereses. Svarīgi atcerēties – tāpat kā vairums cilvēku, arī garīgi slimi cilvēki vēlas just savu nozīmīgumu un saņemt attieksmi kā pret pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem. Ir nepieciešami tā saucamie “savējie”, kuri cilvēku pieņem, saprot un mīl tādu, kāds viņš ir” atklāj dienas aprūpes centra personām ar garīga rakstura traucējumiem “Saulessvece” vadītāja Melānija Grundšteina – Gruzdiņa.

Par 2015. gada kampaņas “Nenovērsies!” atklāšanas norises vietu tika izvēlēts pagrabs – ar mērķi klātesošajiem radīt asociācijas ar sajūtām, kādas piedzīvo cilvēks psihiskās saslimšanas laikā. Viņš nereti jūtas izolēts, tālu prom savā iekšējā pasaulē, atdalīts no pārejās sabiedrības. Tāpat klātesošajiem bija iespēja arī iziet cauri tumšam labirintam, kas simbolizē emocionālo stāvokli, ko izjūt saslimušais – sajūtu, ka tausties tumsā un samilzušajai problēmai nav ne gala, ne malas.

Kampaņas otro posmu organizē VM sadarbībā ar SPKC. Arī šogad kampaņa plānota trīs mēnešu garumā no septembra līdz novembrim.

Vairāk informācijas kampaņas mājaslapā: www.nenoversies.lv.

Informāciju sagatavoja Ilze Arāja, Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītāja.