Kā palīdzēt depresijas slimniekam?

Publicēts: 05.10.2012

Depresija mūsdienās kļuvusi par izplatītu slimību, un saskaņā ar pētījumiem Latvijā ik pašlaik no depresijas cieš ap 120 000 cilvēku. Tāpēc, iespējams, arī Jūs pazīstat kādu, kam ir depresijas simptomi – varbūt tas ir Jūsu darba kolēģis vai kaimiņš, iespējams, tas ir ģimenes loceklis vai kāds sevī noslēdzies draugs. Depresija ir smaga un bīstama slimība, tāpēc ir svarīgi to laikus pamanīt un mudināt cilvēku vērsties pēc palīdzības, pirms nav par vēlu, jo diemžēl depresija ir arī viens no biežākajiem pašnāvības iemesliem. Cilvēks, kurš cieš no depresijas, diemžēl vienmēr nav spējīgs adekvāti novērtēt savu stāvokli un saprast, kāda būtu pareizā rīcība, lai to uzlabotu. Daudzi pacienti, kuri apmeklē savu ārstu, nedara to pēc pašu vēlmes. Bieži vien viņus iedrošinājuši citi, piemēram, laulātais draugs, bērni, kolēģi vai pat darba devējs. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai apkārtējie laikus reaģētu uz kādiem novērotajiem depresijas simptomiem. Plašāk par depresijas simptomiem lasiet šeit!

Ja Jums tuvam cilvēkam ilgstoši ir nomākts garastāvoklis, negatīvas domas, traucēts miegs un palēnināta organisma domāšanas un kustību funkcionēšana, ir zudusi vēlme kontaktēties ar citiem cilvēkiem un arvien biežāk nomāc domas par pašnāvību, ir laiks meklēt profesionālu palīdzību.

Atcerieties, depresija nav pārejoša slimība, ko var izārstēt ar tādiem sieviešu žurnālu ieteikumiem kā „nomainiet matu krāsu”, „nopērciet sev jaunu rotu” vai „aizbrauciet ceļojumā”. Tāpēc, ja kāds Jums zināms cilvēks cieš no depresijas simptomiem, mudiniet viņu doties pie ģimenes ārsta vai psihiatra, kas ir tiešās pieejamības ārsts un kas varēs sniegt profesionālu palīdzību un ieteikt labāko ārstēšanos. Plašāka informācija par psihiatriem šeit.

Depresija ir ārstējama, un vairumā gadījumu pietiek ar ārstēšanos ambulatori, tas ir, saņemot ārsta konsultācijas, pacients var doties uzreiz mājās. Tikai ļoti smagos gadījumos ir nepieciešama ārstēšanās stacionārā, un arī tad, lietojot iedarbīgus un kvalitatīvus medikamentus, ārstēšanās norit samērā ātri un bez nopietniem blakusefektiem.

Ja kādu Jums zināmu cilvēku nomāc domas par pašnāvību un rodas dzīvībai bīstamas situācijas, turklāt Jūs jūtat, ka saviem spēkiem netiksiet galā, zvaniet neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai. Savukārt, ja cilvēks vēlas aprunāties un grib, lai viņu uzklausa zinoši un pieredzējuši cilvēki, iesakiet zvanīt krīzes centram „Skalbes”.

Diennakts krīzes tālruņi krīžu un konsultāciju centrā „Skalbes”:
67222922 (Lattelecom)

27722292 (Bite)

Neatliekamās medicīnas palīdzības dienests 113

Ja cilvēks cieš no depresijas arī tad, kad viņa stāvoklis sāk uzlaboties, viņam ir nepieciešams tuvu cilvēku atbalsts, kāds, kurš aprunājas, uzklausa un grūtā brīdī atbalsta. Lai arī depresijas slimnieki paši mēdz ļoti uzkrītoši izvairīties no sabiedrības, ir nelaipni, izvairās skatīties acīs un runāt, apkārtējo atbalsts viņiem ir ļoti svarīgs, tādēļ nenovērsieties, bet esiet līdzās!